Search
Close this search box.

კატეგორიები

მსგავსი სიახლეები

f818d8de-0430-4dbd-9c28-c977fc43c876
b2ddf13b-0ce7-46a4-9b1b-7838c28067b5
82119ac9-2e2c-4c36-86d0-055ef4a0ffad
441410005_456476700233265_8422988267227926974_n
პოდიუმი ,,აი ია''
438100127_452891867258415_2504899534212239671_n
93627fb2-9e0d-4643-9386-7bc634f1cc1c

გრიფირებული სახელმძღვანელოები

მოგესალმებით, ძვირფასო პოლიგლოტელებო, გილოცავთ ახალი 2023-2024 სასწავლო წლის დაწყებას, გისურვებთ წარმატებულ და შემოქმედებით ახალ სასწავლო წელს.

გთავაზობთ გრიფირებული სახელმძღვანელოების ჩამონათვალს. მოგახსენებთ, რომ  ინგლისური ენისა და ფრანგული ენის  სახელმძღვანელოები ჩამონათვალში არ არის. როდესაც დაიწყება სწავლა, აღნიშნულ სახელმძღვანელოებს გამომცემლები სკოლაში მოგვაწვდიან.

I კლასი

1.ქართული  ენა და ლიტერატურა – ვახტანგ როდონაია, მარიამ მირიანაშვილი, ლალი ვაშაკიძე, ნატო ხაჭაპურიძე-შპს “გაზეთი საქართველოს მაცნე”დედა ენა-იაკობ გოგებაშვილის მიხედვით- სახელმწიფოს საჩუქარი მოსწავლეებს, დახვდებათ სკოლაში;

2. მათემატიკა-მე მიყვარს მათემატიკა -კარლ-ჰაინც ქელერი, პეტერ პფაფი-შპს ,,ელფის“ გამომცემლობა;

3. ბუნება-   ბუნება1- მაია ბლიაძე, რუსუდან ახვლედიანი,

 შორენა ტყემალაძე- შპს სულაკაურის გამომცემლობა;

4. მუსიკა- მოსწავლის წიგნი – მ. ოთიაშვილი; გამომცემლობა ,,წყაროსთვალი“;

5. ხელოვნება– ნანა იოსელიანი, სოფიო ქებურია,

მაია იოსელიანი , შპს  სულაკაურის გამომცემლობა;

6.ჭადრაკი – I დონე, ალექსანდრე არსენიძე.

II კლასი

1.ქართული ენა და ლიტერატურა- ლალი ვაშაკიძე, ვახტანგ როდონაია, მარიამ მირიანაშვილი, ნატო ხაჭაპურიძე, შპს “გაზეთი საქართველოს მაცნე” ;

2.მათემატიკა -მე მიყვარს მათემატიკა- კარლ-ჰაინც ქელერი, პეტერ პფაფი,  შპს ელფის გამომცემლობა;

3.ბუნება – მაია ბლიაძე, რუსუდან ახვლედიანი, შორენა ტყემალაძე, თეონა შუბლაძე, შპს სულაკაურის გამომცემლობა;

4.მუსიკა – მ. ოთიაშვილი; შპს გამომცემლობა წყაროსთვალი;

5.ხელოვნება – ნანა იოსელიანი, სოფიო ქებურია, მაია იოსელიანი, შპს სულაკაურის გამომცემლობა;

6.ჭადრაკი 2 –  ალექსანდრე არსენიძე.

III კლასი

1.ქართული ენა – ი. იაშვილი, ლ.ქისტაური,  ნ. მესხორაძე, ხ. რაზმაძე, ნ.მხეიძე, მ. აბესაძე,  -შპს ,,გამომცემლობა ტრიასი“ ;

2.მათემატიკა-  გ. გოგიშვილი, თ. ვეფხვაძე, ი.მებონია , ლ. ქურჩიშვილი-მოსწავლის წიგნი ნაწ.-1, ნაწ-2, ნაწ-3. ამოცანათა კრებული, მოსწავლის რვეული, -შპს ,,გამომცემლობა ინტელექტი“;

3.ბუნება – ნაწ.1, ნაწ.2 ; თ. კვანტალიანი , მ. ლევიძე, ლ. მიქიაშვილი, მ. ბლიაძე. რ. ახვლედიანი — მოსწავლის წიგნი, მოსწავლის რვეული. შპს “ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა” ;

4. ხელოვნება –  ა.კლდიაშვილი, ნ. ღარანიძე, მოსწავლის წიგნი და რვეული, შპს “გამომცემლობა კლიო” ;

5. მუსიკა – მარიკა ჩიკვაიძე, ლია ანთიძე, ლალი იაშვილი, შპს გამომცემლობა „ინტელექტი“;

6.მე და საზოგადოება – ნ.ტალახაძე- შპს ,,გამომცემლობა სიდი“ . ეკონომიკური განათლებისა და განვითარების ცენტრი – მოსწავლის წიგნი ნაწ-1, ნაწ-2 , მოსწავლის რვეული-ნაწ-1,ნაწ-2;

7.ჭადრაკი -დონე I I, დავით გურგენიძე, გამომცემლობა ,,საქართველოს მაცნე”.

IVკლასი

1.ქართული ენა – ი.იაშვილი, ლ. ქისტაური, ნ. მესხორაძე, ხ. რაზმაძე, ნ. მხეიძე, მ.აბესაძე, მოსწავლის წიგნი, ნაწ-1,ნაწ-2, მოსწავლის რვეული; ქართული ენა- გრამატიკა, მართლწერა, შპს “გამომცემლობა ტრიასი” ;

2. მათემატიკა – გ. გოგიშვილი, თ.ვეფხვაძე, ი.მებონია , ლ.ქურჩიშვილინაწ.-1, ნაწ-2, ნაწ-3, ნაწ.4 ამოცანათა კრებული; შპს “გამომცემლობა ინტელექტი”;

3.ბუნება ბუნება-ნაწ.1, ნაწ.2, მოსწავლის რვეული, -თ. კვანტალიანი , მ. ლევიძე, ლ. მიქიაშვილი, მ. ბლიაძე. შპს “ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა” ;

4. ხელოვნება – ა. კლდიაშვილი, ნ. ღარანიძე, მოსწავლის წიგნი და რვეული;  შპს “გამომცემლობა კლიო” ;

5 . მუსიკა – მაია ოთიაშვილი, შპს გამომცემლობა ,,წყაროსთვალი“;

6.მე და საზოგადოება – ნ. ტალახაძე – შპს ,,გამომცემლობა სიდი“ . ეკონომიკური განათლებისა და განვითარების ცენტრი – მოსწავლის წიგნი ნაწ-1, ნაწ-2 , მოსწავლის რვეული-ნაწ-1,ნაწ-2;

7 . რუსული ენა – Русский Язык- დ 02; მ. ბარსეგოვა, მოსწავლის წიგნი, მოსწავლის რვეული, შპს “ოცდამეერთე”;

8. ჭადრაკი – დონე II, დავით გურგენიძე.

Vკლასი

1.ქართული – ნ. გორდელაძე, თ. კუხიანიძე,თ. ქიტოშვილი, გ.ჩხენკელი- მოსწავლის წიგნი, ქართული ენა- ლიტ. ნაწ 1, ლიტ ნაწ 2, მოსწავლის რვეული; შპს “ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა” ;

2.მათემატიკა –  მ.წილოსანი, ნ.ჯაფარიძე, ნ. წულაია – მოსწავლის წიგნი ნაწ.-1, ნაწ-2;  შპს “ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა”;

3.ბუნება –  მ. ბლიაძე, რ. ახვლედიანი – მოსწავლის წიგნი, მოსწავლის რვეული; შპს “ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა” ;

4. ხელოვნება – ა. კლდიაშვილი, ნ. ღაღანიძე, მოსწავლის წიგნი და რვეული; შპს “გამომცემლობა კლიო” ;

5. მუსიკა- ნ. ქუმსიშვილი, რ. ჯულაყიძე, მ.ოთიაშვილი, ი.მიქაძე, ი. გაბუნია  – მოსწავლის წიგნი; შპს “წყაროსთვალი”;

6. ჩვენი საქართველო- გ.ავთანდილაშვილი, ნ. ელიზბარაშვილი, რ. თოფჩიშვილი, ე.მეძმარიაშვილი, ა. კუპრავა-გოგოლაძე, შპს ,,გამომცემლობა კლიო“ – მოსწავლის წიგნი ნაწ1, ნაწ-2 ;

7. რუსული ენა – Русский Язык 5 класс, მ. ბარსეგოვა, მოსწავლის წიგნი, მოსწავლის რვეული, მ. ბარსეგოვა, მოსწავლის წიგნი, მოსწავლის რვეული. შპს „ოცდამეერთე“;

8. ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები – ხ. ნანობაშვილი, ნ. ჯამასპიშვილი გამომცემლობა ,,დიოგენე“.

VI კლასი

1. ქართული ენა – შპს ,,ბაკურ სულაკაურის „ გამომცემლობა – ნ. გორდელაძე, თ.კუხიანიძე, თ.ქიტოშვილი, გ. ჩხენკელი- მოსწავლის წიგნი, ქართული ენა- ლიტ ნაწ 1, ლიტ ნაწ 2, მოსწავლის რვეული, ენის წიგნი ;,,ნამდვილი და მოგონილი ამბები“ ნ.გორდელაძე, თ. კუხიანიძე – მე-6კლასი, ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა;

2. მათემატიკა- შპს ,,ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა“ მ. წილოსანი, ნ. ჯაფარიძე, ნ.წულაია – მოსწავლის წიგნი ნაწ.-1,ნაწ-2;

3. ბუნება – ,,ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა“, მ. ბლიაძე, რ. ახვლედიანი—მოსწავლის წიგნი, მოსწავლის რვეული;

4. ხელოვნება– შპს ,,გამომცემლობა კლიო“ – ა. კლდიაშვილი, ნ. ღაღანიძე, მოსწავლის წიგნი და რვეული;

5 . მუსიკა- ნ. ქუმსიშვილი, რ. ჯულაყიძე, მ. ოთიაშვილი, ი. მიქაძე, ი. გაბუნია -შპს ,,წყაროსთვალი „ – მოსწავლის წიგნი;

6. ჩვენი საქართველო – გ. ავთანდილაშვილი, ნ. ელიზბარაშვილი, რ.თოფჩიშვილი, ე. მეძმარიაშვილი, ა.კუპრავა-გოგოლაძე- შპს ,,გამომცემლობა კლიო“ – მოსწავლის წიგნი ნაწ1,ნაწ-2 ;

7. რუსული ენა – Русский язык- 6 класс  მ. ბარსეგოვა, მოსწავლის წიგნი, მე-6 კლასი , მოსწავლის რვეული- შპს ,,ოცდამეერთე“;

8.ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები – ხ. ნანობაშვილი, ნ. ჯამასპიშვილი გამომცემლობა ,,დიოგენე“.

VII კლასი

1.ქართული ენა და ლიტერატურა- ლ.თუშური, გამომცემლობა- ,,დიოგენე“ ;

2. მათემატიკა- ა, ბექაური- ა. საგინაშვილი; გამომცემლობა ,, ავთანდილ საგინაშვილი“

3. გეოგრაფია – ,,ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა“, მ. ბლიაძე, დ.კერესელიძე;

4. ხელოვნება– შპს ,,ბაკურ სულაკაურის „ გამომცემლობა. – ნ. იოსელიანი , ს. ქებურია;

5 . მუსიკა- მ. ოთიაშვილი, ი. მიქაძე -შპს ,,წყაროსთვალი „ – მოსწავლის წიგნი;

6. ისტორია – ნ. ახმეტელი , ბ. ლორთქიფანიძე, გამომცემლობა ,,დიოგენე“ ;

7. რუსული ენა – Русский язык – 7 класс  მ. ბარსეგოვა, მოსწავლის წიგნი,მე-7 კლასი , მოსწავლის რვეული- შპს ,,ოცდამეერთე“;

8 . ფიზიკა – ქ. ტატიშვილი, ზ. ბერია, გამომცემლობა ,,დიოგენე“ ;

9 . ბიოლოგია- რ. ახვლედიანი , ნ.შათირიშვილი, რ. სულამანიძე, ,,ბაკურ სულაკაური“ ;

10. მოქალაქეობა – მ. ბოჭორიშვილი, ე. ფუტკარაძე, გამომცემლობა -,,დიოგენე“ ;

VIIIკლასი

1. ქართული ენა და ლიტერატურა – მე-8 კლასი ,ლ. თუშური, ნ. შარაშენიძე, გამომცემლობა- ,,დიოგენე“

2. მათემატიკა -მე-8 კლასი, თ. ბექაური , გამომცემელი – ა. საგინაშვილი;

3. გეოგრაფია -მე-8 კლასი , მ. ბლიაძე, დ. კერესელიძე ,,ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა“;

4. ხელოვნება -მე-8 კლასი, შპს ,,ბაკურ სულაკაურის „ გამომცემლობა , ნ.იაოსელიანი, ს. ქებურია;

6. მუსიკა – მე-8 კლასი ,მ. ჩიკვაიძე. გამომცემლობა ,,ინტელექტი“;

5. ისტორია -მე-8 კლასი, ნ. ახმეტელი , ბ. ლორთქიფანიძე, გამომცემლობა ,,დიოგენე“;

6.რუსული ენა – Русский Язык – 8 класс  მე- 8 კლასი, მ. ბარსეგოვა; შპს „ოცდამეერთე“

7 . ფიზიკა – მე-8 კლასი, ქ. ტატიშვილი, ზ. ბერია, გამომცემლობა ,,დიოგენე“;

8. ბიოლოგია -მე-8 კლასი , ნ. ზაალიშვილი , თ. ზარდიაშვილი , გამომცემლობა ,,ტრიასი“;

9. ქიმია – მე-8 კლასი, თ. ბუთუზი , ,,გაზეთი საქართველოს მაცნე“;

10. მოქალაქეობა – მ. ბოჭორიშვილი , გამომცემლობა ,,ეპიგრაფი“;

IXკლასი

1.ქართული ენა და ლიტერატურა- მე-9 კლასი ,ვ. როდონაია,,სწავლანი”

2.მათემატიკა-მე-9 კლასი, თინა ბექაური , გამომცემლობა ავთანდილ საგინაშვილი ;

3. გეოგრაფია -მე-9 კლასი, საქრთველოს გეოგრაფია , მაია ბლიაძე ,დავით კერესელიძე ,მანანა სეხნიაშვილი , სულაკაურის გამომცემლობა ;

4. ხელოვნება–მე-9 კლასი -ნანა იოსელიანი, შპს სულაკაურის გამომცემლობა ;

5 . მუსიკა- მე-9 კლასი, მარიკა ჩიკვაიძე , შპს გამომცემლობა ,,ინტელექტი“ ;

6. ისტორია – მე-9 კლასი , ნატო ახმეტელი,  შპს ,,დიოგენე“ ;

7.რუსული ენა – Русский Язык – 9 класс მ. ბარსეგოვა, მოსწავლის წიგნი,მე-9 კლასი , მოსწავლის რვეული- შპს ,,ოცდამეერთე“;

8 . ფიზიკა –მე-9 კლასი, რუსუდან ქანთარია, შპს გამომცემლობა ,,კლიო“

9 . ბიოლოგია-მე-9 კლასი,ელნარ (ნანა) ზაალიშვილი, თინათინ ზარდიაშვილი,  შპს ტრიასი;

10. ქიმია -მე-9 კლასი , თინათინ ბუთხუზი , შპს ,,გაზეთი საქართველოს მაცნე“;

11. სამოქალაქო განთლება –მე-9 კლასი , სოფიო ბაჩილავა , შპს ,,დიოგენე“.

X კლასი

1.ქართული ენა და ლიტერატურა – ლია თუშური, ნ. შარაშენიძე, გამომცემლობა- ,,დიოგენე“ ;

2.მათემატიკა – თ ბექაური, ა. საგინაშვილი, გამომცემლობა-ა. საგინაშვილი ;

3. გეოგრაფია – ზ. ჯიშკარიანი, ი. კუჭავა, ,,დიოგენე“ ;

4. ისტორია – ნ. ახმეტელი , ბ. ლორთქიფანიძე, ,,დიოგენე“ ;

5. საქართველოს ისტორია- ნატო ახმეტელი, ბესიკ ლორთქიფანიძე,ნიკოლოზ მურღულია, აკაკი სადუნიშვილი, ომიკო ეჯიბია, შპს „დიოგენე“

6.რუსული ენა – Русский язык     10 класс მარინე ბარსეგოვა, ვალენტინა მნაცაკანოვა, შპს ოცდამეერთე+;

7. ფიზიკა – ქ. ტატიშვილი ,,დიოგენე” ;

8. ბიოლოგია – ნ. ზაალიშვილი, ,,ტრიასი „ ;

9.ქიმია – თ. ბუთხუზი , თ ხატირაშვილი – შპს გაზეთი ,,საქართველოს მაცნე” ;

10. სამოქალაქო განათლება – სოფიო ბაჩილავა, დავით ლოსაბერიძე, შპს „დიოგენე“;

11. მუსიკა- პროექტული სწავლება მუსიკაში- ინგა ბარამიძე, ქეთევან ბაიაშვილი, შპს „გამომცემლობა პეგასი“.

XI კლასი

1.ქართული ენა და ლიტერატურა- ლია თუშური, ნინო შარაშენიძე, ეკა დონაძე, ჯუანშერ წიქარიშვილი, რუსუდან გორგაძე, ირმა გურასპაშვილი, გაბრიელ თაგაური, მანანა გორგასლიძე, ნინო ბერაძე; შპს დიოგენე;

2.მათემატიკა – ნანა ჯაფარიძე, მაია წილოსანი, ნანი წულაია,
ნინო გულუა და გია ძაგანია; შპს “ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა – ქართული ბიოგრაფიული ცენტრი”;

3. გეოგრაფია – მაია ბლიაძე, მანანა სეხნიაშვილი,შპს სულაკაურის გამომცემლობა;

4. ისტორია – ნატო ახმეტელი, აკაკი სადუნიშვილი, ომიკო ეჯიბია, თეა გოგოლიშვილი, დავით ჩივაძე, ნოდარ ჩხაიძე, ნათია ფირცხალავა, შპს დიოგენე;

5.რუსული ენა ს5 – მაია ლორთქიფანიძე, ირინე ჩხეიძე, თამარ ჩიმაკაძე , შპს “გამომცემლობა არტანუჯი”;

6. ფიზიკა – ქეთევან ტატიშვილი, ქეთევან სადრაძე, გიორგი ჭანტურია, ნინო აბესაძე, შპს დიოგენე;

7. ბიოლოგია- ელნარ (ნანა) ზაალიშვილი., თინათინ ზარდიაშვილი. შპს „ტრიასი“;

8.ქიმია – თინათინ ბუთხუზი, სოფიკო ფაცაცია, მარინე კუჭუხიძე, თამარ ხატისაშვილი, ლაშა ხუციშვილი, შპს “გაზეთი საქართველოს მაცნე”.

XII კლასი

1.ქართული ენა და ლიტერატურა-ნ. მუზაშვილი, ნ. ჩუბინიძე, ნ.შარაშენიძე, გამომცემლობა- ,,დიოგენე“ ;

2.მათემატიკა- მ. წილოსანი, ნ.ჯაფარიძე, ნ. წულაია, ნ .გულუა, გ. ძაგანია; შპს “ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა – ქართული ბიოგრაფიული ცენტრი”.

3. ისტორია -ნ. ახმეტელი, გ. აბდალაძე, ბ .კუპატაძე, ნ. მურღულია ,,დიოგენე“;

4.რუსული ენა – მ. ლორთქიფანიძე, ი. ჩხეიძე, თ. ჩიმაკაძე, русский язык ს VI , გამომცემლობა ,,არტანუჯი“,

5.სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება – ნ.ტალახაძე, შპს “გამომცემლობა სიდი – ეკონომიკური განათლებისა და განვითარების ცენტრი”.